Google Cloud Storage

W poprzednim poście pokazałem jak uzyskać dostęp do usług Google Cloud. Ten post pokaże w jaki sposób stworzyć pierwszy projekt i użyć Google Cloud Storage.

Wszystkie dane, które umieszczamy w cloud storage znajdują się w bucketach. Można o nich myśleć, jak o takich katalogach nadrzędnych. Każdy bucket musi posiadać unikalną nazwę w obrębie całego clouda (nie mogą istnieć 2 buckety o tej samej nazwie w obrębie całej usługi, różni użytkownicy nie mogą mieć bucketów o tej samej nazwie). W ramach bucketu możemy tworzyć pliki i foldery podobnie jak na dysku twardym.

Obsługa przez konsolę

Zacznijmy od stworzenia bucketu przez konsolę administracyjną. Aby tego dokonać należy wejść na http://cloud.google.com i kliknąć console [1] w prawym górnym rogu. Po wejściu na dashboard, wchodzimy w menu [2] i wyszukujemy pozycję Storage [3]. Po najechaniu na opcję w menu pojawi się pineska [4], jeśli ją klikniemy, ikonka Storage pojawi się na pasku skrótów [5] i będzie ona widoczna zawsze bez wchodzenia w menu.

console

menu

storage

Następnie klikamy create bucket [6]. W okienku, które się pojawiło nadajemy mu nazwę [7], reszta opcji pozostaje bez zmian. Nazwa może składać się z małych liter, podkreślenia (_) i pauzy (-).  Jeśli jest to nazwa domeny (w takim wypadku trzeba udowodnić, że to nasza domena), musi rozpoczynać się i kończyć literą lub liczbą i może zawierać kropkę (.). Klikamy create[8] i otrzymujemy nowy, pusty bucket.
create-bucketcreate-bucket-2Na ekranie powinniśmy mieć widok pustego bucketu, z opcjami przesłania plików (upload files), folderów (upload folder) i tworzenia folderów (create folder).

empty-bucket

Spróbujmy wrzucić coś do bucketu. Klikamy na upload files i wybieramy jakiś obrazek. Następnie tworzymy folder, przechodzimy do niego i wrzucamy kolejny obrazek. Jeśli nie masz pomysłu jaki obrazek wrzucić, możesz użyć kota z serem na głowie:

kot-z-serem

Programowa interakcja z Google Cloud Storage

Jak zawsze, gotowe kody można znaleźć na moim GitHubie pod adresem: https://github.com/mloza/google-cloud-storage

Usługa Cloud Storage byłaby bezużyteczna jeśli nie dało by się nią sterować z poziomu kodu. Google przygotowało odpowiednie biblioteki aby nam to umożliwić. Zacznijmy od stworzenia nowego projektu z wykorzystaniem Mavena i dodaniu zależności do pom.xml. Gotowy plik pom powinien wyglądać następująco:

W poprzednim poście (tutaj) pokazywałem jak wygenerować plik z kluczami dostępowymi. Będzie on nam teraz potrzebny. Należy go umieścić w katalogu resources. W moim przypadku nazywa się on client-secrets.json.

Listowanie bucketów

Zacznijmy od pierwszej operacji jaką jest wylistowanie bucketów w ramach projektu.

Na początek musimy stworzyć obiekt storage za pomocą buildera. Potrzebuje on do działania HttpTransport, Credential i JsonFactory. HttpTransport tworzy się bardzo prosto, natomiast credentiale trzeba utworzyć przy pomocy wspomnianego wcześniej pliku client-secrets.json. Cały kod wygląda następująco:

Należy wskazać mu plik z kluczami do usługi [1], następnie określić jakie uprawnienia potrzebuje [2]. Gdy to już mamy możemy zbudować obiekt Storage do interakcji z Cloud Storage. Jako application name możemy podać cokolwiek [3] i powinno zadziałać. W kolejnym kroku wykonujemy listowanie [4], jako argument operacja przyjmuje project id (nie mylić z Project Name) w ramach którego utworzony został bucket. Jeśli wszystko zostało poprawnie ustawione w konsoli powinniśmy zobaczyć nazwę utworzonego bucketu.

Zanim przejdziemy dalej posprzątajmy troszkę kod aby ułatwić tworzenie kolejnych operacji.

W pakiecie util tworzę sobie klasę CredentialsProvider o następującej zawartości:

Zapewni ona stworzenie credentiali. Następnie kod przenoszę do testu jednostkowego tak aby kolejne operacje można było dodawać jako kolejne testy. Po posprzątaniu kod przybiera postać:

Listowanie zawartości bucketu

Kod jest bardzo prosty i podobny do poprzedniego:

Tym razem należy podać nazwę bucketu który chcemy wylistować [1]. Jeśli nazwa jest prawidłowa i mamy uprawnienia do tego bucketu powinniśmy dostać coś w tym rodzaju:

Zwróć uwagę, że folder jest listowany jako oddzielny obiekt [1], a plik w folderze listowany jest z nazwą folderu [2].

Możemy również ustawić prefix jeśli chcemy wylistować zawartość folderu:

Prefix został ustawiony jako fol, i zostały wylistowane wszystkie elementy zaczynające się od tej nazwy, czyli folder1/ i folder1/kot-z-serem.jpg.

Pobieranie obiektów

Kolejną operacją jest pobranie obiektu z bucketu:

Kod trochę się różni od poprzednich przykładów. Operacja jako argumenty przyjmuje nazwę bucketu i nazwę obiektu [1]. Następnie zamiast execute wywołujemy executeMediaAndDownloadTo, które jako argument przyjmuje OutputStream, do którego zapisze wynik operacji [2]. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, w katalogu projektu powinien pojawić się nowy obrazek pobrany z Cloud Storage.

Wysyłanie obiektów

Jest to chyba najbardziej skomplikowana operacja z przedstawionych, wymaga 2 linijek kodu 🙂 Najpierw tworzymy InputStream z którego będziemy czytać zawartość pliku [1], biblioteka wymaga aby podać również typ pliku. Jeśli nie znamy typu można podać „application/octet-stream” lub po prostu null, też zadziała. Następnie podajemy nazwę bucketu [2] do którego ma zostać wysłany obiekt. Ustawiamy nazwę obiektu w buckecie [3] i wysyłamy plik poprzez execute. Ostatnią linijką jest wylistowanie zawartości bucketu [4] aby upewnić się, że plik tam trafił.

Usuwanie obiektów

Usuwanie jest bardzo proste i wymaga podania tylko nazwy bucketu oraz nazwy obiektu do usunięcia:

Podsumowanie

Powinieneś teraz umieć wykonać proste operacje w ramach Google Cloud Storage z poziomu kodu. Operacje te są wystarczające aby zarządzać zawartością bucketów. Cloud Storage jest podstawową usługą w ramach Google Cloud, często trzeba wysłać plik do bucketu aby był dostępny dla innych usług. W kolejnych wpisach postaram się zademonstrować, jak można w praktyce użyć Cloud Storage, na przykład z wykorzystaniem Google Visio do rozpoznawania tekstu na obrazkach.

1 myśl na “Google Cloud Storage”

  1. Pingback: Najlepsze Polskie Blogi Cloud Computing - Chmurowisko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.