pbcopy i pbpaste: manipulowanie schowkiem z poziomu linii poleceń

Kopiowanie i wklejanie jest jedną z najczęściej wykonywanych akcji przez użytkowników komputera. Narzędzia pbcopy i pbpaste znajdujące się w MacOS pozwalają te zadania wykonywać z poziomu linii komend. Możemy bezpośrednio wstawiać do schowka zawartość pliku czy rezultat wykonania komendy, jak również wyświetlać zawartość schowka lub zapisać go do pliku. Przejdźmy przez kilka przykładów aby zaprezentować możliwości tego prostego narzędzia. 

Pbcopy

Zacznijmy od narzędzia pbcopy. Program kopiuje do schowka standardowe wejście. Przykłądowo jeśli chcemy skopiować fragment tekstu wykonujemy polecenie:

Teraz możemy przejść do dowolnego innego programu i wkleić tekst (np. poprzez wciśnięcie Command+V). Zobaczymy, że został wklejony „Przykładowy tekst”.

Kopiowanie zawartości pliku

Zawartość pliku możemy skopiować wpisując polecenie:

lub używając polecenia cat i pipea:

Kopiowanie wyniku wykonania polecanie

Załóżmy, że chcemy skopiować wynik polecenia ps aux, wystarczy użyć pipa i przekazać wyjście komendy do polecenia pbcopy:

Użycie pbpaste

To polecenie wypisuje na standardowe wyjście zawartość schowka. A więc kopiujemy coś, a następnie wydajemy polecenie pbpaste w konsoli i zostanie to wypisane na ekran. Możemy połączyć to z pbcopy kopiując zawartość pliku a następnie ją wypisując na terminal:

Tak samo jak w poprzednim przypadku możemy użyć pipa do przekazania zawartości schowka na wejście kolejnego polecenia, na przykład:

Zapis zawartości schowka do pliku

Możemy zapisać zawartość naszego schowka do pliku, wystarczy użyć polecenia:

Podsumowanie

To w zasadzie wszystko. Dwa bardzo użyteczne polecenia które mogą nam ułatwić codzienną pracę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.