Przejdź do treści

Raspberry PI – wygaszanie ekranu

Ostatnio wpadł mi w ręce nowy Raspberry PI 3. Miał on być podpięty pod telewizor i prezentować dashboard ze statystykami, czyli cały czas miały się wyświetlać różne kolorowe wykresy. Wszystko było w porządku do momentu gdy ekran zrobił się cały czarny. Ruszenie myszką wybudziło go i znów zaczął prezentować wykresy.

Aby zapobiec wygaszaniu ekranu, trzeba zmodyfikować kilka plików. Internet proponuje kilka rozwiązań, jednak następujące zmiany zadziałały w moim przypadku:

W pliku /etc/kbd/config dodajemy linijki:

BLANK_TIME=0
POWERDOWN_TIME=0

W pliku /etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart oraz /etc/X11/xinit/xinitrc

@xset s noblank 
@xset s off 
@xset -dpms

W pliku /etc/lightdm/lightdm.conf odszukujemy wpis #xserver-command= usuwamy # z początku linii i zmieniamy go następująco:

xserver-command=X -s 0 dpms

Po restarcie ekran już nie powinien się sam wygaszać.

4 komentarze do “Raspberry PI – wygaszanie ekranu”

  1. To nie działa, nie ma ani takich katalogów ani plików :/ sprawdzałem na 3 instalacjach i na wszystkich nie ma takich plików ani folderów.

    Może inny poradnik na jessie?

    1. Urządzenie które miałem, miało zainstalowane środowisko graficzne LXDE na Debianie. Aktualnie już nie mam tych urządzeń i nie za bardzo mam jak sprawdzić co można zmienić. Jeśli nie masz tych plików to najprawdopodobniej masz zaintalowane coś innego.

        1. A masz tam zainstalowany X-server? Z tego co widzę na wiki to od wydania 2016-09-03 zmieniło się środowisko graficzne na PIXEL, ja miałem LXDE więc to może być różnica. Dodatkowo, nie masz żadnych z tych plików które są wymienione? /etc/kbd/config powinien tam byc nawet jeśli nie masz środowiska graficznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d