Google Cloud Vision – czyli rozpoznawanie obrazów w chmurze, część 1: OCR

Google udostępniło API pozwalające na rozpoznawanie obrazów. W liście funkcjonalności możemy znaleźć wiele ciekawych pozycji:

  • Label Detection – kategoryzowanie zawartości obrazka, możemy otrzymać informację, że na obrazku znajduje się zwierzę,
  • Explicit Content Detection – wykrywanie nieodpowiedniej zawartości – takiej jak przemoc czy treści dla dorosłych
  • Logo Detection – wykrywa logo znanych marek,
  • Landmark Detection – wykrywanie znanych budowli,
  • Optical Character Recognition (OCR) – rozpoznawanie tekstu,
  • Face Detection – wykrywanie twarzy na zdjęciu,
  • Image Attributes – podaje informacje o obrazie, np. dominujący kolor

W tym poście pokażę jak skorzystać z rozpoznawania tekstu na przykładzie zdjęcia paragonu 🙂

Jak zawsze przykładowy kod można znaleźć na moim GitHubie w postaci gotowego do uruchomienia projektu. Kod z postu znajduje się pod adresem: https://github.com/mloza/google-cloud-storage

Chciałem jeszcze wcześniej wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie Vison API nie rozpoznaje polskich znaków, wspiera tylko alfabet łaciński. Jednak w zamian oferuje pierwsze 1,000 requestów do API za darmo.

Punktem wyjścia będzie projekt z poprzedniego postu o Google Cloud Storage, tam pokazywałem jak się uwierzytelnić i jak wysłać coś do chmury. Tym razem też musimy przesłać obrazek do Cloud Storage przed jego przetworzeniem. Jak już wspomniałem wcześniej naszą ofiarą będzie zdjęcie paragonu:
2016-05-29 15.15.57

Zdjęcie jest wyraźne, paragon lekko pomięty ale wciąż bardzo czytelny. Nie powinno być problemu z rozpoznaniem zawartości. Zatem do dzieła.

Przesłanie obrazka do bucketu.

Autoryzacja i tworzenie obiektów API opisywałem w poprzednim poście. Kod znajduje się również w GitHubie. Dla przypomnienia kod, który tworzy klienta Google Cloud Storage wygląda następująco:

Pierwszym krokiem jest przesłanie zdjęcia do chmury, gdzie usługa Vision będzie mogła się do niego dostać. Odpowiada za to następujący kod:

Mamy już obrazek w buckecie, Yay!

Rozpoznawanie tekstu

Potrzebujemy nowej zależności w pom.xml do biblioteki vision:

Podobnie jak do Storage tworzymy sobie klienta Vision, który pozwoli nam na wywoływanie metod z API:

Mając klienta możemy przejść do wywołania żądania przetworzenia obrazu. Jest ono dość duże w porównaniu z poprzednimi przykładami kodu:

Najpierw tworzymy obiekt reprezentujący nasz obrazek, podając url w postaci gs://nazwa-bucketu/nazwa-obrazka.jpg [1]. Następnie tworzymy obiekt, który będzie reprezentował, co chcemy otrzymać z obrazka, w naszym przypadku będzie to rozpoznawanie tekstu [2]. Kolejnym krokiem jest stworzenie obiektu zapytania, przekazując mu wcześniej stworzony obrazek oraz wymagany tryb przetwarzania [3]. Ostatnim krokiem jest wysłanie zapytania z użyciem wcześniej stworzonego klienta [4]. W jednym zapytaniu możemy przekazać większą ilość obrazków do przetworzenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W odpowiedzi dostaniemy JSON, który zawiera pełny tekst z obrazka oraz poszczególne słowa/fragmenty wraz z koordynatami, w którym miejscu został rozpoznany. Odpowiedź z serwisu dotycząca naszego testowego zdjęcia paragonu wygląda następująco (uwaga, 1429 linii po sformatowaniu!):

 

Cały rozpoznany tekst w porównaniu z obrazkiem:

2016-05-29 15.15.57

Jak widać, program poradził sobie całkiem dobrze z tym zadaniem, trochę trudności mu sprawiły polskie litery. Sprawdzałem jego działanie również z większym paragonem, gdzie literki już nie były tak wyraźne i wyniki były równie zadowalające, nie było już tak poprawnie jak w przykładzie, jednak wciąż większość była rozpoznana poprawnie. Przy cenach proponowanych przez Google wygląda to bardzo dobrze. Zastanawiam się tylko czy z powodu opublikowania API zmienili mechanizm reCaptchy z przepisywania słów na klikanie w obrazki :]

1 myśl na “Google Cloud Vision – czyli rozpoznawanie obrazów w chmurze, część 1: OCR”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.